آرتفر های معروف دنیا

آرتفر های معروف دنیا

با معرفی آرتفرهای معروف دنیا در وبلاگ سایت تابلو خط و نقاشیخط ، سجاد مهری با شما هستیم. هرروز بر میزان اهمیت و وسعت هنر معاصر و مدرن در صحنه‌های بین‌المللی افزوده می‌شود و همین امر باعث به وجود آمدن آرتفرها، بینال‌ها و آرت اکسپوهای جدید در سطح جهانی شده است. اگرچه این خود خبری خوش برای هنردوستان است اما در این بازار پر از نمایشگاه، فستیوال و گالری و… تشخیص نمایشگاه بهتر و با کیفیت‌تر کار سختی شده است. اما نباید فراموش کنیم کمیت هیچگاه با کیفیت برابر نیست و اهمیت کیفیت یک گالری و یا یک آرتفر بسیار مهم‌تر از تعداد نمایشگاه‌های موجود است.
در قرن ۱۹ آرتفرها عموما هر دو و یا هر سه سال یکبار برگزار می‌شد اما تمایل و خواست هنر معاصر و انسان قرن ۲۱ام که تمرکز زیادی بر روی هنرهای زیبا و آرتفرها داشته، باعث شده است آرت‌فرها هر ساله در سرتاسر جهان برپا شود. آرتفرها معمولا چند روزه‌اند و صاحبان گالری‌ها در این آرتفرها غرفه‌های مورد نظر را برای نمایش آثارشان چند روز اجاره می‌کنند. آرتفیرها با لوازم آنتیک و فستیوال‌هایی که تعداد بسیار زیادی از آثار و کارهای هنری را در معرض دید عموم قرار می‌دهند، سودآوری فراوان برای صاحبان آثار، غرفه‌دارها و… را به همراه دارند.
ما در اینجا گلچینی از بهترین نمایشگاه‌های هنری، آرت فرها، آرت اکسپو های موجود در سرتاسر جهان را که ارزش دیدن و سفر کردن داشته باشند را برای کلکسیونرهای حرفه‌ای و هنرمندان مصمم و حتی افراد معمولی اما کنجکاو را انتخاب کرده‌ایم. تا بتوانند بهتر برای شرکت در آنها و یا بازدید از آنها تصمیم بگیرند.

Art Basel

Art Basel

Art Basel
از کهن‌ترین آرتفرهای دنیا آرت بازل است که در سال۱۹۷۰ توسط یک گروه از هنرمندان هنری محلی تاسیس شد و اکنون بزرگترین آرتفر معاصر در جهان محسوب می‌شود. شعبه های دیگر این نمایشگاه در میامی و هنگ کنگ برپا شده است. آرت بازل طی یک دورۀ پنج روزه در ماه ژوئن در بازل سوئیس و همچنین در ماه دسامبر در میامی و در ماه مارس در هنگ کنگ برگزار می‌شود.

این نمایشگاه هزینۀ بالای غرفه‌های اجاره‌ای‌اش را برای صاحبان گالری به وسیلۀ حضور عظیم بازدیدکنندگان این آرتفر جبران می‌کند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۰، حدود ۶۰،۰۰۰ بازدیدکننده از نمایشگاه آرت بازل دیدن کردند. اکنون این نمایشگاه عجیب و غریب دارای دو شعبه در شهرهای “میامی” از سال ۲۰۰۲ و “هنگ کنگ” از سال ۲۰۱۱ است. شما می‌توانید در این نمایشگاه از آثار پیکاسو و یا هر هنرمند بزرگ دیگری بازدید و یا بسته به میزان بودجه‌تان خریداری کنید. یکی از جلوه‌های این نمایشگاه که حتی افراد عادی را به حضور در آن تشویق می‌کند حضور افراد مشهور و سلبریتی‌هایی چون بیانسه، لئوناردو دیکاپریو، مایکل دوگال، مارتا استوارت و بسیاری دیگرند. یکی از مهم ترین آرتفر های حال حاضر در دنیاست که نزدیک به ۲۸۰ غرفه و گالری دارد که در خود آثار ۴۰۰۰ هنرمند را در خود جای داده و به نمایش می‌گذارد.
زمان برگزاریآرت فر بازل :June 15 – 18
آدرس سایت آرت فر بازل: www.artbasel.com/basel

Frieze London

Frieze London

Frieze London
می‌توان گفت اولین نمایشگاه جامع و بزرگ هنری در بریتانیا، فریز لندن بود که در سال ۲۰۰۳ توسط ناشر مجلۀ فریز، آماندا شارپ و متیو اسلوتور افتتاح شد. مجله بین‌المللی هنری فریز در سال ۱۹۹۱ تاسیس و به هنر معاصر اختصاص دارد. این آرتفر یکی از معدود آرتفرهاییست که تمرکز آن تنها بر روی هنر معاصر و هنرمندان زنده است و دارای بیش از ۱۷۰ نمایشگاه از جذابترین هنرهای معاصر جهان است. مکان برگزاری این نمایشگاه در پارک رجنت لندن است و سه بخش اصلی زیر را داراست:
بخش گالری‌های مهم و اصلی که مهم‌ترین بخش این نمایشگاه است.
بخش استعدادیابی که مربوط به گالری‌دارهای جوان است.
بخش زندۀ نمایشگاه، بخشی که شرکت‌کنندگان حین نمایشگاه به خلق اثر می‌پردازند. یکی از بخش‌های بسیار محبوب این نمایشگاه بخش مجسمه‌ها است که همواره مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. شعبۀ دیگر این نمایشگاه در جزیرۀ رندل در نیویورک از سال ۲۰۱۱ برگزار می‌شود.

در هر دوی این نمایشگاه‌ها هر سال تعدادی مجسمه برای نمایش عموم قرار داده می‌شود. در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار گالری‌هایی که آثار آن‌ها در ارتباط با فریز لندن بود و قبل از سال ۲۰۰۰ خلق شده بودند به نمایش درآمد.
زمان برگزاری:May 5-7
آدرس سایت :friezenewyork.com

آرتفر های معروف دنیا

آرتفر های معروف دنیا

TEFAF Maasstricht
این نمایشگاه در سال ۱۹۷۰ به‌عنوان نمایشگاه هنرهای زیبا picture fine art fair تاسیس شده این نمایشگاه در ماستریخ هلند برگزار شده و به‌عنوان یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های هنری و گالری‌های آثار آنتیک محسوب می‌شود. آرتفر تفاف در سال ۱۹۹۶ به‌عنوان بنیاد هنرهای زیبای اروپایی (TEFAF) نام‌گذاری شد، نمایشگاه تفاف شامل ۲۶۰ نماینده از معتبرترین‌های هنر و عتیقه‌فروش‌های جهان از ۱۶ کشور است. اما بعدا نام این نمایشگاه به the European fine art foundation تغییر پیدا کرد. روند معمول در این نمایشگاه نمایش آثار قدیمی و با ارزش با حداقل با ۲۵۰ سال سن از کشورهای مختلف است. برای مثال سرامیک‌های قدیمی چینی و یا آثار با ارزش فرانسیس بیکن و… در این نمایشگاه عرضه می‌شود. در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۰,۰۰۰ اثر به ارزش ۵٫۵ بیلیون دلار به نمایش گذاشته شده بود. می‌توان گفت معتبرترین نمایشگاه حال حاضر دنیاست که شاهکارهای هنری و آثار آنتیک متعلق به صده های گذشته را در خود جای می‌دهد. بسیاری از دلال و خریداران حرفه‌ای برای خرید این آثار راهی این نمایشگاه می‌شوند.
زمان برگزاری :March 10-19
آدرس سایت: www.tefaf.com

 

Artissima
آرتیسما یکی از قدیمی ترین و مهم ترین آترفیرهای هنرهای معاصر اروپا محسوب می‌شود. آرتیسیما که در سال ۲۰۱۳ بیستمین سالگرد تاسیسش را جشن گرفت یکی از قدیمی‌ترین آرت فیرهای اروپاست. این نمایشگاه هر سال در تورین ایتالیا برپا می شود و همواره رسانه و مردم زیادی را جذب خود می کند.در سال ۲۰۱۴ این نمایشگاه به تنهایی نزدیک به ۵۰۰۰۰ بیننده و ۱۵۰۰ خبرنگار را جذب غرفه‌های خود کرد. با وجود اینکه عمده کارهای هنری این نمایشگاه آثار رسیده از هنرمندان اروپایی و بریتانیایی است اما در برخی از بخش‌ها آثاری از برزیل، چین، اسرائیل، ژاپن، روسیه و ایالات متحده نیز پذیرفته می‌شود. در پنج سال گذشته محل برگزاری نمایشگاه در تورین واقع بوده است. این نمایشگاه پنج بخش عمده و اصلی دارد اما همه ساله بخش‌های عمومی و یا خصوصی دیگری نیز در حومۀ برگزاری نمایشگاه دایر می‌شوند. مثل نمایشگاه هنرهای معاصر در کاستلودی ریولی.
آدرس سایت: www.artissima.it/sit

 

Foire international D’art contemporian:FIAC
شروع به کار این آرتفر در سال ۱۹۷۴(همزمان با آرتفر بازل) بوده است. مکان نمایشگاه بین‌المللی هنرهای معاصر در قصر بزرگ در تولریس است و افتتاحیه شعبۀ دیگر این آرتفر در سال ۲۰۱۵ در لس‌آنجلس انجام گرفت. باتوجه به اینکه پاریس همواره خانه‌ای برای موزه‌های بزرگ دنیا بوده است، وجود نمایشگاه‌های هنری در این شهر قدیمی تعجبی ندارد. نمایشگاه fiac هر ساله در ماه اکتبر با شرکت ۲۵ کشور از جهان برگزار می‌شود. اولین دورۀ برگزاری این نمایشگاه در سال ۱۹۷۰ است. این نمایشگاه صرفا محلی برای خرید کلکسیونرهای بزرگ نیست. بعضی از اوقات افراد عادی نیز صرفا با مبلغ کمی مثل ۱۰۰ یورو می‌توانند آثار منحصربه‌فردی را بخرند. شعبۀ دیگر این نمایشگاه از سال ۲۰۱۶ در لس آنجلس شروع به کار کرده است.
آدرس سایت: www.fiac.com

 

Nada
نادا آرتفری است که موسسه‌های جهانی، موزه‌دارها، منتقدین و کلکسیونرها منتظر برگزاری آن هستند. آرتفر نادا نمایشگاهی مستقل از مجموعه‌ای از هنرمندان، گالری‌ها و موسسه‌هاست که شعبه‌های مختلفی در نیویرک، هادسن، کلن و میامی دارد. در میان دنیای روشن فکری هنرهای معاصر، نادا به استقلال و متفاوت بودن خود افتخار می‌کند البته گسترۀ رقابت برای گذر از مرحلۀ رقابت برای حضور در این آرت‌فیر برای هنرمندان و گالری‌دارهای جوان کاری بس دشوار است.
آدرس سایت: www.newartdealers.org

 

Art Brussels
یکی دیگر از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های هنری اروپا آرت بروسل است که در سال ۲۰۱۵ سی‌ودومین سالگرد و یا به نوعی سی‌و‌دومین نسخۀ نمایشگاه خود را برگزار کرد. این نمایشگاه چهره‌ای بسیار فعال از هنرهای معاصر را در بلژیک و هلند به نمایش می‌گذارد که در اکثر مواقع به دلیل محبوبیت و حضور گروه‌های قدیمی هنر بصری (هنرهای بومی و قبیله‌ای) نادیده گرفته می‌شود.
آدرس سایت: www.artbrussels.com

این مطلب به کوشش خانم نگار مطهری عضور گروه آبرنگ شرق تهیه و از دریچه سایت تابلو خط و نقاشیخط سجاد مهری در اختیار شما علاقمندان به هنر قرار گرفته است. برای مشاهده ادامه مطلب و قسمت دوم معرفی آرتفر های معروف دنیا اینجا را کلیک کنید. 

By | ۱۳۹۶-۹-۸ ۰۵:۱۰:۵۱ +۰۳:۳۰ آذر ۸ام, ۱۳۹۶|Categories: مقالات هنری, وبلاگ|Tags: , , |بدون ديدگاه

About the Author:

ثبت ديدگاه