استفاده از ورق طلا، نقره، مس در نقاشیخط

استفاده از ورق طلا، نقره، مس در نقاشیخط

استفاده از ورق طلا، نقره، مس در نقاشیخط

در بازار ورق خای طلایی وجود دارد که با طلای ناب ساخته می شود و عیار ۲۴ دارد. از این ورق ها هم به صورت ملغمه و هم به صورت ورق برای کارهای بسیار نفیس می توان استفاده کرد. اما ار انجایی که قیمت این ورق ها بسیار گران است می توان از ورق های طلایی که از آلیاژ مس و برنج و نقره ساخته شده اند استفاده کرد. این ورق ها از آلیاژ مس و برنج ساخته شده اند و قیمت ارزانی دارند. بنابراین برای پوشش بوم و پتینه کاری می توان از این ورق ها استفاده کرد. ورق طلا چسب مخصوص خود را دارد و خصوصیت آن اینست که پس از چسب زدن ساعتها کیفیت چسبندگی خود را حفظ می کند. این خصیصه باعث می شود به راحتی پس از ساعاتی طولانی ورق چسبانی کرد.

 

روغن کمان

روغن کمان از موارد حافظ و بقاء دهنده آثار هنری است، زیرا آنچه را که به خاطر یافتن دوام و استحکام با این روغن آغشته ساخته آستر نموده اند، حکایت از زندگی چند صد سال دارد. قلمدان ها و کمان ها و ابزار مشابه باقی مانده از قرن ها نهم و دهم خود گواه این مدعاست.

جای این روغن را امروزه «ورنی» گرفته است. آثاری که در گذشته به وسیله روغن کمان پوشش داده شده اند رنگی قهوه ای پیدا کرده اند و نقاشی هایی که لایه هایی زیادی از این روغن برای پوشش آنها استفاده شده اند بسیار تاریک می نمایند.

رنگ روغن

این نوع رنگ ها از مخلوط پودر رنگ (پیگمنت و روغنی که در مجاورت هوا بتواند خشک شود) ساخته می شود. روغن بزرک، گردو، خشخاش، و آفتابگردان از جمله روغن هایی هستند که در مجاورت هوا خشک می شوند و به همین علت از آنها برای ساختن رنگ و روغن استفاده می شود. برای رقیق کردن رنگ روغن از بزرک و تربانیتن و وایت اسپریت به نسبت برابر استفاده می شود. در بازار ماده رقیق کننده را به اسم مدیوم می فروشند.

بیش از پنج قرن است که کاربرد رنگماده روغنی در اروپا متداول شده. بیشتر تاریخ نویسان کشف اسلوب نقاشی رنگ روغنی را به برادران وان (van eyck) نسبت می دهند، اما استفاده از رنگماده روغن دار احتمالا به زمان های پیش تر باز می گردند.

از میان هنرمندانی که از رنگ و روغن در خلق آثارشان بسیار استفاده کرده اند و می توان از جلیل رسولی و نصرالله افجه ای نام برد.

About the Author:

ثبت ديدگاه

error: Content is protected !!