نقاشی خط معاصر ایران از نگاهی دیگر

////نقاشی خط معاصر ایران از نگاهی دیگر

نقاشی خط معاصر ایران از نگاهی دیگر

نقاشی خط معاصر ایران را مي‌توان با نگاهی متفاوت به چند گروه تقسيم کرد.
دسته اول نقاشاني هستند که با تکيه بر مباني نقاشي و بدون اشراف به مباني پيچيده خوشنويسي که قرن‌ها از تدوين آن مي‌گذرد و توسط بزرگاني چون ابن مقله (قرن‌ چهارم)، ابن بواب (قرن پنجم)، ياقوت (قرن ششم و هفتم) ميرعماد ۱۱-۱۰ هجري قمري به يادگار مانده‌است آثاري را خلق مي‌کنند.

تابلوی نقاشیخط شکسته نستعلیق

تابلوی نقاشیخط شکسته نستعلیق

اين دسته از هنرمندان با استفاده از حرکاتي که در خوشنويسي موجود است نظير قوس‌ها و کشيده‌ها و يا فونت‌هاي خط آثاري را خلق مي‌کنند ولي فاقد عمق و شکوه خوشنويسي است.صرف نظر از اينکه اين آثار تا چه ميزان به عنوان يک اثر نقاشي خط داراي اعتبار است، به علت عدم آگاهي از انتخاب حروف و کلمات و يا اشکالي که همديگر را قطع مي‌کنند نظير برخورد صعود‌هاي مجازي با شمره‌ها و قوس‌ها و يا مدات و. . . و يا تکرارهاي بي‌مورد و بعضاً افراطي، نتيجه کار اثري غيرحرفه‌اي خواهد بود.

دسته دوم هنرمندان  نقاشی خط معاصر ایران هنرمنداني هستند که به کمک فنون گرافيک آثاري را خلق مي‌کنند. اين هنرمندان گر چه به علت استفاده از رنگ‌هاي تخت و يکدست و فرم‌هاي نسبتاً منسجم آثاري را توليد ولي همچنان به علت عدم آگاهي از حسن همجواري حروف و کلمات-قوت و ضعف در خط-سطح و دور و سواد و بياض‌ها نيز اثري گرافيکي خلق مي‌کنند که به ندرت مي‌شود آن را يک اثر نقاشي خط ناميد.

فروش تابلو خطاطی مدرن

فروش تابلو خطاطی مدرن

دسته سوم از هنرمندان نقاشی خط معاصر ایران خوشنويساني هستند که پس از سال‌ها تمرين و مطالعه پيرامون خوشنويسي و راز و رمز ديرياب کلمات و حروف و چيدمان آنها در تابلو‌ها آثاري خلق مي‌کنند. اين هنرمندان مي‌توانند به درستي از ظرفيت‌هاي پنهان و آشکار خوشنويسي بهره جسته و با کمک حسن همجواري کلمات و حروف ريز و درشت و کشيده‌هاي تخت و مدات شيب‌دار و حروف عمودي و افقي و قوس‌دار و با استفاده از ظرفيت‌هاي بصري آنها نظير سطح و دور- بلندي و کوتاهي حروف سواد و بياض و رهايي شمره‌ها در ارسال‌ها آثاري را خلق کنند که علاوه بر تأکيد بر هويت ايراني و شرقي اثري هنري ارائه دهند.»

بطور خلاصه ِ…

نقاشیخط شیوه ای و سبکی از نقاشی است . نقاشی خط آن نوع از نقاشی ست که عناصر اصلی آن را انواع خط و خوشنویسی و یا اعداد و یا ترکیبی از این سه تشکیل میدهد . از این رو پیش زمینه ورود به نقاشیخط کسب مهارت ها و تکتیک ها و دانش نقاشی ست و نیز آشنایی با انواع خطوط و خوشنویسی . هرچند اگر یک هنرمند نقاشیخط در خوشنویسی هم مهارت بالا داشته باشد امکانات بیشتری در اختیار خواهد داشت اما مهارت بالا در خوشنویسی شرط لازم برای ورود در نقاشی خط نیست. مهمترین پیش زمینه ها همانطور که گفتم دانش بصری و مهارتها و تکنیک های نقاشی ست.

By | ۱۳۹۶-۸-۲۱ ۰۵:۴۷:۳۰ +۰۳:۳۰ آبان ۲۰ام, ۱۳۹۶|Categories: مقالات هنری, وبلاگ|Tags: , |بدون ديدگاه

About the Author:

ثبت ديدگاه

error: Content is protected !!