استفاده از جسو در نقاشی خط

استفاده از جسو در نقاشی خط

واژه ایتالیایی “gesso” که در اصل به معنای سنگ گچ بوده است عموما به خمیری اطلاق می شود که از اختلاط  چسب سر یشمی با یک ماده پر کننده (مانند گل سفید) به دست می آید.

از این ماده برای زیر سازی بوم استفاده می شود و این ماده را به وسیله کاردک نقاشی ساختمان یا لیسه بر روی بوم می کشند. برای انکه سطح بسیار خوبی برای کار نقاشیخط آماده شود بهتر است که چندین مرتبه سراسر بوم را جسو کشید، لذا لازم است پس از هر بار جسو مالیدن بر روی بوم، چند دقیقه صبر کنیم تا بوم به خوبی خشک شود سپس دوباره این کار را انجام دهیم.

بومی که پس از چندین بار جسو مالیدن آماده می شود بسان کاغذ صاف و صیقلی می شود و به راحتی می توان با قلم خوشنویسی با ابزار دیگر بر روی آن نوشت.

این ماده را می توان بر روی سطح بوم کشید آنگاه به وسیله ابزاری اثر گذار رنگ برداری کرد آنگاه با پتینه کاری رنگهایی که برداشته شده، اثری قابل توجه آفرید.

مل

در فروشگاه هایی که رنگ های ساختمانی به فروش می رسد پودر سفید رنگی وجود دارد که نقاشان ساختمان برای تهیه بتونه نقاشی ساختمان از آن استفاده می کنند. از این پودر می توان برای ساخت بستر بوم و بافت دار کردن اثر هنری استفاده کرد. مل را می توان با روغنی جلا و چسب چوب ترکیب کرد و همانند جسو از آن استفاده کرد، لیکن برشهای خوبی که می توان با جو دست آورد از این ماده حاصل نمی شود چرا که دارای روانی خاصی است و نمی توان پس از کنده کاری دیواره های کاملا عمودی ایجاد کرد. اما این نوع اثر گذاری و بافتی که بوسیله مل می توان ایجاد کرد قابلیت بسیار خوبی است که با این ماده میتوان ایجاد کرد.

هنرمندان پیشکسوت نقاشیخط - منصوره حسینی