تابلو نقاشیخط کلاسیک

داستان نقاشی خط …

اگر نگوییم تابلوهای نقاشیخط جذاب ترین و پرمخاطب ترین آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران هستند به جرات میتوانیم آنها را از پرطرفدارترین و زیباترین آثار هنری شاخه هنرهای تجسمی دانست.

ویکی پدیا فارسی هنر نقاشیخط را اینگونه تعریف کرده است : “نقاشی‌خط (نقش‌نوشت، نقش خط، نوشت‌نگار) شیوه‌ای است در نقاشی مدرن و خوشنویسی معاصر ایرانی که به تدریج در دهه ۱۳۳۰-۱۳۴۰ خورشیدی توسط برخی از خوشنویسان و نقاشان ایرانی شکل گرفت و تاکنون به حیات خود در عرصه هنر معاصر ادامه داده و در بسیاری از کشورهای منطقه نیز پیروانی یافته‌است. آنان به ترکیبی از خطاطی و نقاشی دست زدند از این رو به این شیوه گاهی خطاشی و خط نقاشی هم می‌گویند.

ریشه‌های خوشنویسی را می‌توان در شیوه‌های تفننی خوشنویسی ایرانی مانند خط توأمان، خط متعاکس، خط مسلسل، طغرا و مانند آن‌ها مشاهده کرد و جلوه‌های پر فروغی از نقاشی‌خط را در شیوه سنتی گلزار یا در آثار هنرمندانی از دوره قاجار مانند ملک‌محمد قزوینی یا اسماعیل جلایر موجود است اما شاید بتوان گفت مکتب سقاخانه در نقاشی معاصر ایران خاستگاه اصلی زیباشناسی و نوآوری معاصر، در خوشنویسی و پیدایش نقاشی‌خط بوده‌است. در دوران پس از انقلاب، خوشنویسی با اقبال زیادی از سوی جوانان مواجه شد آنان در عرصه‌های مختلف اعم از شیوه‌های سنتی یا تلاش برای ایجاد خلاقیت‌های نوین با هم به رقابت پرداختند. در این عرصه روند نقاشی‌خط هم شاهد تجربه‌های متفاوت و گسترده‌ای شد.

فرامرز پیلارام، رضا مافی، حسین زنده‌رودی، نصرالله افجه‌ای و محمد احصایی در پیدایش و پیشبرد این هنر در ایران مؤثر بوده‌اند.

رضا مافی در هنر نقاشی‌خط پیشگام بود و در این زمینه به موفقیت بزرگی نائل آمد و برخی او را اولین هنرمند خوشنویسی می‌دانند که بر بوم نقاشی، خط نوشته‌است. او از نخستین کسانی بود که به هنر نقاشی‌خط روی آورد. او تحت تأثیر از مکتب سقاخانه اولین خطاطی بود که با رعایت اصول سنتی خط، آن را در نقاشی مدرن ایران مورد استفاده قرار داد.

به عقیده من تابلو نقاشیخط حاصل استفاده از ظرفیت های نهفته گرافیکی و بصری حروف فارسی است. هنرمندان نقاشی خط را عمدتا می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد :

دسته اول خوشنویسانی هستند که در آثارشان وامدار زیبایی ها و اصول خط نستعلیق ، شکسته نستعلیق ، نسخ و ثلث هستند ، این دسته از هنرمندان عرصه نقاشی خط عموما از تکنیک های رنگی نویسی و ایجاد فرم و کمپوزیسیون های رنگی با استفاده از حروف و کلمات و جملات، کلاژ و ایربراش استفاده می کنند. در آثارشان به ادبیات و معنای شعر و متون مورد استفاده در تابلو خط نقاشی توجه می شود.

دسته دوم نقاشانی که به هنر نقاشی خط روی آورده اند و وجه غالب کارشان نقاشی است و حروف و کلمات را اتود می زنند یا با کلیشه و قالب و برچسب و …. به سطح کار و روی تابلو منتقل می کنند ، معمولا آثار این دسته از هنرمندان بیشتر به سمت بیان لحظه ای هیجانات هنرمند میل می کند. آثار این هنرمندان به نوعب بیان شخصی آنها از نقاشی با استفاده از حروف فارسی است. 

و دسته سوم گرافیست ها و طراحانی که از نگاه گرافیک به نقاشیخط می پرازند. آثارشان نه به قواعد خوشنویسی و نه اصول نقاشی نزدیک می شود و شاید بسیار به تایپوگرافی نزدیک باشد که البته در بسیاری از جاها تحت عنوان تابلو نقاشیخط به نمایش گذاشته میشوند.

هنردوست عزیز برای مشاوره درخصوص سفارش و خرید آثار هنری موجود در سایت یا ثبت سفارش اختصاصی با شماره ۰۹۱۴۰۲۲۲۰۵۹ تماس بگیرید.

انواع تابلو نقاشی خط

انواع تابلو نقاشی خط

قیمت تابلو نقاشی خط

قیمت تابلو نقاشی خط