رنگ روغن
نکات آموزشی نقاشی رنگ روغن

با نکات آموزشی نقاشی رنگ روغن بر گرفته از کتاب oil painting workbook  نوشته stan smith به نقل از وبلاگ zeinab-1361 با شما عزیزان علاقمند به آموزش نقاشی رنگ روغن همراه هستیم:

رنگ روغن
رنگ روغن

رنگ روغن را برادران وان ایک در حدود پانصدسال پیش از مخلوط پودر رنگ با روغن گردو  ساختند( البته پس از آزمون و خطاها در طی سالها ، هنرمندهای اروپایی به این نتیجه رسیدند که روغن بزرک بهتر است ، این روغن رنگ زرد بسیار روشنی دارد). قبل از آن نقاشان از موادی مانند تمپرا و آبرنگ و … برای نقاشی استفاده می کردند. پیشنهاد میدهم حتما فیلم دختری با گوشواره مروارید که درباره زندگی یان ورمر نقاش هلندی است حتما ببینید تا با زحمتهای ساخت رنگ و مصائب هنرمندهای قدیم که تیوپ رنگ و بوم آماده و قلم موی کارخانه ساخت نداشته اند آشنا بشوید.
این روزها طیف وسیعی از  تجهیزات و مواد در فروشگاهها فروخته میشود. اگرچه مطمئنم این طیف وسیع فقط در تهران و یکی دوتا کلانشهر دیگر ایران موجود باشد. در مغازه های شهرستانهای کوچک همان یک دو قلم کالا هم که دارند خریدار ندارد که وجود داشته باشد.

در ادامه بیان نکات آموزشی نقاشی رنگ روغن لازم است بدانید که برای شروع کار با رنگ روغن لوازمی را احتیاج دارید که بایست خریداری کنید. این لوازم را خیلی محدود کردم و البته با توجه به شرایط خرید در ایران توضیح میدم.

رنگ : برندهای رنگ روغنی که در ایران وجود دارد را به ترتیب کیفیت اینجا می نویسم. رامبراند (تیوپی حدود ۴۰ هزارتومان) ، وینزور آرتیست، فاین ، وینزور وینتون ، ال بی لوور ، وینزور چینی، لوکاس ، ریوز، کله اسبی ، رنگ روغن وستا و رویال و کامران و …  اگرچه که وینزور آرتیست به اونصورت موجود نیست. درواقع چیزی که الان هست و حدودا” تیوپی ۱۵ تومن قیمت داره ، رنگهای روغنی وینزور سری وینتون هست و بسته به اینکه ساخت فرانسه یا چین باشه کیفیتش مقداری متفاوت هست. به هرحال  بایست که هم نگاهی به جیب انداخت و هم به کیفیت و چیزی را خرید که به نظر مناسب است.

نقاشی خط مکتبی نوپا

توضیح اینکه : درحال حاضر بنده شخصا رنگ روغن وینزور ساخت فرانسه استفاده میکنم که از فروشگاه اینترنتی قلمتراش میتونید این سری از رنگ روغن وینزور نیوتن را تهیه کنید ، برای تکمیل چارت رنگی هم چند تیوپ ال بی لوور به پالتم اضافه میکنم.

رنگ روغنی در واقع مخلوطی از رنگدانه های شیمیایی یا معدنی هستند با روغن کتان یا همان  روغن بزرک . رنگهای آرتیست  مقدار رنگدانه بیشتری دارد و مقدار ناچیزی از رنگ روغنی، جلوه و رنگدهی خوبی دارد. اما رنگهای معمولی شامل  درصدی  مواد پرکننده به جا رنگدانه هستند و همین باعث افت رنگدهی میشود.

رنگهایی که برای شروع کار لازم است سفید تیتانیوم. سیاه آی وری ، یا سیاه لمپ، زرد کادمیوم، قرمز کریمسون (لیک) ، آبی لاجوردی (اولترامارین)

اگرچه از نظر شیمیایی ساختار رنگ سبز ، با رنگی که از مخلوط آبی و زرد بدست می آید کاملا متفاوت است ، اما خب خیلی ها اعتقاد دارند آبی و زرد سبز میسازد. فعلا رنگها سبز و قهوه ای را وارد کار نمی کنیم. آنها را بعدا توضیح خواهم داد.

سیاه آی وری را از دوده عاج درست می کنند که ته رنگی سرد دارد.

سیاه لمپ را هم از دوده چراغ درست می کنند که دارای ته رنگ گرم است.

البته اصولا سیاه را در نقاشی سیاه و سفید استفاده می کنیم و در نقاشی رنگ روغن سیاه کم استفاده می شود

قلممو : از قلم موی گراز ( موی سفید ) به عبارتی دیگر  از قلم موهای زبر تخت استفاده می کنیم. اگرچه قلم موهای نرم یا موی سمور هم ممکن است استفاده شود ولی  بیشتر برای مواقعی است که به جزیئات می پردازیم. از قلم مو های پارس آرت ( زبر دسته سبز، نرم دسته قهوه ای) یا آرین ( دسته زرد) استفاده کرده ام و مناسب بوده است. کافیست از بزرگترین شماره تا کوچکترین ۴ عدد با پهناهای متفاوت انتخاب کنیم.

ویژگی های نقاشیخط و خط نقاشی

پالت : برای پالت هم از پالت چوبی سبک که دارای پوشش سفید رنگی هستند استفاده می کنیم. اگرچه انواع پلاستیکی یا کاغذی یک بارمصرف هم هست اما کیفیت خوبی ندارند. همچنین می تواند از یک قطعه شیشه هم به جای پالت استفاده کنید به شرطی که زیر آن کاغذ سفیدی بگذارید تا رنگها را بهتر ببینید.

مدیوم : برای رقیق کردن رنگ می توان از علاوه بر روغن بزرک از تربانتین ( ویژه ی نقاشی هنری )، وایت اسپریت یا سانسادور یا خشک کن کبالت استفاده میشود. بهترین ماده از نظر طول مدت خشک شدن و بو سانسادور و وایت اسپریت هستند.

دقت کنید استفاده از تینر یا نفت ممنوع و منسوخ است چون باعث کدر شدن رنگ میشود!!!!

رنگ را می توان به وسیله یک حلال و یک روغن رقیق کرد (کاربرد هر نوع از این روش های رقیق کردن را بعدا خواهم گفت) . یا این که فقط با اضافه کردن کمی روغن رقیق کرد. می توان رنگ را مستقیم از تیوپ بدون اضافه کردن چیزی استفاده کرد و ضخیم به کار برد.  دوستانی که رنگهای ارزان کله اسبی و … می خرند توجه کنند که  این رنگها معمولا مقدار خیلی زیادی روغن دارند ( ظاهرا روغن از پودر رنگ ارزونتره که روغن می بندند به تیوپها)